Vzpomínka na P. Otakara Holuba .
Co se vybudovalo a opravilo za P. Holuba .
Narodil se 3.března 1914 v Trnavě u Zlína. Po vystudování kněžského semináře byl vysvěcen na kněze 5.července 1939. V neděli dopoledne 9.července 1939 měl v rodné dědině primiční mši svatou. Ten den byl pro něho i smutný odpoledne pochovával svoji matku Amálii Holubovou která zemřela 7.července 1939 ve věku 58 let.
Jeho první působiště po vysvěcení byl Brodek u Prostějova. Od 1.května 1942 nastoupil ve Vracově jako kaplan, do 1.září 1946.
Od 1.září 1946 byl P.Otakar Holub ustanoven jako kaplan z Vracova do Ostrožské Nové Vsi.
Nastoupil v sobotu 7.září 1946. Před ním byl zde v Ostrožské Nové Vsi kaplan Josef Halaška.
V letech 1948 - 1949 došlo k velkým úpravám v kostele díky budovatelskému úsilí kaplana Otakara Holuba, byla postavena nová sakristie, pořízena nová dlažba, lavice, Boží hrob, oltář svatého Jana Nepomuckého a vymalování kostela. To už Mořic Luska pouze přihlížel budovatelskému úsilí Otakara Holuba a řady aktivních a obětavých farníků. Kostel byl připraven na primicie P. Františka Bedřicha Smištíka ( 3.7.1949) a P. Václava Straky (10.7.1949)
Na Slavnost Božího Těla 16.června 1949 byl čten první pastýřský list. Vláda jej velmi přísně stíhala, ač tam opravdu nebylo nic protistátního, kaplan Holub vyšetřován od trestních sankcí bylo upuštěno.
Dne 28.července 1949 umírá zdejší pan farář, čestný kanovník P. Mořic Luska který měl 81 let.
Duchovním správcem zdejší farnosti byl jmenován z rozhodnutí pana arcibiskupa
ThDr. Josefa Karla Matochy zdejší kaplan P. Otakar Holub od 1.srpna 1949.
V srpnu 1955 byl upraven boční vchod do kostela. Od té doby byl kostel otevřen po celý den.
Koncem ledna 1959 navštívil naši obec ministr zdravotnictví měl veřejný projev na Lidovém domě. Po projevu byla beseda na MNV byl tam pozván i zdejší duchovní správce. Pan ministr přislíbil 200 kusů Božích cest, které začátkem měsíce byly doručeny farnímu úřadu.
Od duna 1961 průvod do polí: o svatém Marku a křížových dnech jakož i oslava Božího Těla dle státní dohody s COT v Uherském Hradišti byly dovoleny jen v kostelní zahradě. Od té doby na Boží Tělo byly oltáře postaveny v kostelní zahradě vyšlo se hlavními dveřmi do kostelní zahrady a po skončení oslav rovněž tak se vraceli do kostela po církevní půdě, jak bylo dovoleno.
5.července 1964 oslavil zdejší duchovní správce P. Holub své 25 kněžství, kázal tehdy zdejší rodák P. Ludvík Červenák ( duchovní správce v Slavkově u Opavy). Novovešťané ukázali jak si váží kněze a jeho práci ve farnosti. Dostál od věřících pacifikál, rochetu, albu, ornát, pluviál, štolu a cingulum.
Na štědrý den 1964 při výzdobě posledního oltáře u svatého Jána Nepomuckého nešťastně spadl P. Holub z oltáře a zlomil si na dvou místech levou ruku. Z JZD jej ochotně zavezli do nemocnice, o 3 hod. odpoledne se dostál na operaci (úraz se stál 11:20 hod.). O 6 hod. večer se probral z narkose, o 9 hod. večer byl na revers propuštěn z nemocnice a půlnoční mše byla.
22.ledna 1965 mu byla sňata sádra a od té doby chodil na rehabilitaci do nemocnice v Uh. Hradišti, povinnosti své stále plnil jak v kostele tak i ve škole.
16.ledna 1965 přišla nová rána, jeho neteř Vlasta Hrušková (osmnáctiletá), která vlastně vyrůstala na novoveské faře, při svatbě své sestry Františky, tragicky zahynula při auto nehodě u Březí u Mikulova.
V březnu 1965 začíná zavedení nových Liturgických předpisů a zavedení mateřštiny do liturgie.
1965 v kostele byla oprava malby, koberce, vymalovány obě sakristie, chodba na kůr a očištěn Boží hrob.
V roce 1966 v červenci byla opravena střecha na farní budově. Vyměnili se některé trámy a latě. V kostele ten rok 1966 bylo pořízeno nového čalounění do lavic, řídící stůl u sedesu (křeslo pro kněze) pro bohoslužby slova, obětní stůl a mnoho malých oprav.
Během dubna, května, června v roce 1967 provedena úprava fary před i vzad. Nová zahrádka,
vybudován tratuár (u silnice MNV) svedeny rýny, vzadu provedena omítka fasády a vybudován balkon.
V neděli 2.července 1967 byl pohřeb v Mistříně krajana a spolužák z rodné Trnavy u Zlína P.Jana Vitovského (vysvěcen 1939). Celebroval pan kanovník P. Josef Vrana z Olomouce, kázal P. Holub.
Farní úřad, Nej. Kap. Konzistoř v Olomouci a ONV v Uherském Hradišti, církevní oddělení dává souhlas, aby ze stodoly a půl zahrady bylo na žádost MNV vystaveno kino. Na podzim po sklizni úrody se začne pracovat.
Ten rok 1968 jsme se rozhodli se souhlasem nadřízených úřadů církevních i státních úřadů vybudoval finanční fond na opravu našeho kostela z venčí v roce 1969.
Začátkem roku 1968 se začala bourat farská stodola a na jejím místě a 6 arech farské zahrady bude moderní kino se souhlasem církevních i státních úřadů. Faře zůstává zahrada ve výměře 6 arů.
V neděli 16.června 1968 na Boží Tělo průvod jde z kostela přes dědinu, 1.oltář v kapličce (zvonice) průvod pokračuje po novém chodníku okolo fary, 2.oltář u Váverků, 3.oltář u Blažků dále se pokračovalo kolem pošty novou ulicí na Láň, 4.oltář u Konečných a šlo se do kostela. Jedni byli spokojeni, druzí reptali. Už takovou trať nikdy nedělejte, je příliš dlouhá.
3.prosince 1968 dává farní úřad výpověď Státní spořitelně v jednatelství Ostrožská Nová Ves z farní budovy, neboť tuto místnost potřebujeme pro náboženské účely. Státní spořitelna v Uh. Hradišti nechce místnost vyklidit, utrpení začíná. Na Silvestra 1968 farníci odjíždí pod vedením sl. Ludmile Holčíkové (hospodyně na zdejší faře) autobusem v 18 hodin na půlnoční mši svatou na posvátný Hostýn.
Na opravu kostela se vybralo 59700,- Kčs. Bylo zakoupeno nové lešení na opravu kostela z venčí v hodnotě 26000,- Kčs. V roce 1969 s pomocí Boží a ochotou a obětavostí lidu božího chceme pořídit tento rok 1969 dva nové zvony a opravit kostel z venku. Kéž se to podaří, materiál máme.
15.dubna 1969 odevzdalo JZD Ostr. Nová Ves farnímu na zvony úřadu dar 10 000,- Kč. Farní úřad zaslal představenstvu a členům JZD děkovný dopis.
15.května 1969 se poprvé sešli brigádníci, aby započali s opravou kostela. Sekala se zvětralá malba nad betonovými čtverci do výše 1 metru. Uvnitř kostela se osekávala provlhlá omítka.
2.června 1969 se začalo stavět lešení kolem kostela. Práce řídil pan František Zalubil (palír), vedoucí stavební skupiny JZD Ostr. Nová Ves. Denně přicházejí brigádníci, takže jsme v rekordním čase postavili lešení na věž a kolem půli kostela. Nastoupili kostelní zedníci, celou omítku vypačekovali a nastalo líčení kostela podle nejmodernějších směrnic (nikoliv stříkání). Přitom byly opraveny a natírány rýny, okenice natíral každý, kdo tomu trochu rozumněl.
V neděli 15.června 1969 byla Pouť novoveské farnosti v rámci děkanátu Uh. Hradiště na Velehradě k oslavě 1100 letého výročí úmrtí svatého Cyrila v Římě. Zúčastnilo se jí asi 1500 farníků, krojovaná mládež a krojovaná hudba (vzali nějaké peníze, ale slíbili brigádu při opravě kostela). Hudba hrála při mši svaté na Velehradě. Poutníky vozil autobus ČSAD a autobus našeho JZD, který trasu projel 7krát. Z naší farnosti byla největší účast.
Ve čtvrtek 31.července 1969 jsme shazovali poslední zbytky lešení kolem kostela. Večer jsme sedli do trávy a prožívali úžasnou radost, že tak v rekordním čase a bez nejmenší nehody jsme opravili kostel. Přijel z Památkového úřadu Dr. Jirků, velmi spokojen odhadl práci na 450 000,-Kčs. Naše radost veliká, vždyť práce se konala brigádnicky.
Poněvadž byl velký zájem o dřevo z lešení, rozhodli jsme se po krátké úvaze vymalovat kostel a hned se začalo stavět lešení v kostele.
V neděli 3.srpna 1969 už stálo půl kostela v lešení, kdy hrubá mše svatá doprovázena bigbítovou skupinou z Uh. Brodu byla obětována: Za + zakladatele, funkcionáře a členy ČSL Ostr. Nové Vsi a Chylic. Strana ČSL slavila 50 let od založení. Vedení strany se nad tím velmi pohoršilo, že v kostele stojí lešení! Malá nepříjemnost, ale dovede vzít chuť a rozlet v práci. Proto duchovní správce odmítl dát do tisku zprávu, že ČSL v Ostr. Nové Vsi opravuje kostel! Kostel opravuje Boží lid, zde není žádných straníků, všichni jsme bratři a sestry v Kristu a všichni jsme si rovni.
Postavilo se lešení, návrh na malbu vypracoval pan mistr Penáž, akad.malíř a grafik z Hřivnova Újezdu, okr. Gottwaldov. S jeho návrhy nesouhlasil Památkový úřad ani církevní úřad. Tak jsme upadli v nemilost u obou. Byl vybourán hlavní oltář, upraveno pozadí hlavního oltáře, vybudován obětní stůl, upraveny oba boční oltáře(Panny Marie, bičování). Úpravu elektrizace prováděl brigádnicky strýček Jan Trávníček z Obecnic. Bylo položeno elektrické vedení na nové 2 zvony. Očištění kostela od původní malby bylo velmi namáhavé, ale brigádníků se sešlo velmi mnoho. 3 týdny trvala příprava kostela po provedení pačokování klenby chrámovými zedníky.V úterý 2.září 1969 se začalo malovat a za týden byl kostel vymalován, lépe řečeno vytónován, dílo se podařilo, materiál kupoval duchovní správce a malíři vymalovali kostel za 6600,- Kčs. a někteří ještě peníze vrátili Díky vám chlapci.
Koncem října 1969 jsme se rozhodli vybudovat vzdušník kolem kostela s napojením na moravní kanál. Brigádníků přišlo mnoho, hlavně z řad hudebníků a v rekordním čase byl vzdušník vybudován. Spolkl 97 metráků cementu, 20 m³ písku a štěrku. Hned jsme se pustili do dláždění kolem kostela, ale brzy, začátkem prosince udeřila zima a zamrzli jsme a práce stojí. Krátce před svátky vánočními přijeli páni z kamenoprůmyslu z Kroměříže obkládat obětní stůl. Práce nadlidská, všechno nám mrzlo, ale přece na vánoce jsme měli obětní stůl obložen. Budeme se těšit na jaro 1970, abychom mohli v práci pokračovat.
Na rok 1970 bylo naplánováno vykonat, zvony, svátost biřmování a dokončit vnitřní opravy kostela. Ve středu 1.dubna 1970 jsme začali stříhat měděný materiál na nové zvony. Začali jsme s obkládáním tak zvaného soklu mramorovými deskami. Přitom obkládáme boční oltáře a schody pod svatostánkem. Obkládá místní farník pan Ferdinand Vymazal z Chylic. Pan Uhlíř z města služeb Uh. Hradiště provádí nátěr soch, kazatelny a oltářů. Pan Vitek Martiňák, štukatér z Uh. Hradiště upravil boční oltář bičování. Ing. Dr. Jan Hladký akad. malíř u Uh. Hradiště provádí opravu obrazu svatého Václava.
Ve úterý 19.května 1970 přišel telegram z Vel. Meziříčí, okr. Ždár. N / Saz. Ihned pošlete materiál . Místní JZD dalo ochotně vůz Tatru 111. Odpoledne chlapci naložili materiál (měď a cín) a ráno ve středu 20.května řidič Franta Kotačka s hospodyní sl. Lud. Holčíkovou se vydali na cestu do Martinic.
V pátek 29.května 1970 odjeli do Martinic osobním autem řízeným sl. Lud. Holčíkovou dva brigádníci František Smištík a Zdenek Jurásek (fotograf). Ten den byla zakopána forma do země a upěchována. V sobotu 30.května 1970 byl zvon svatá Ludmila odlit. Vše je natočeno.
V pondělí 1.června 1970 ve 4 ráno odjeli brigádníci do Martinic na vykopání a broušení zvonu. Za týden v pondělí 8.června 1970 odjíždí druhá brigáda do Martinic u Vel. Meziříčí k vykopání druhého zvonu jménem svatý Václav o váze 1250 kg. Husarský kousek vykonal Josef Zajíc, protloukání hlavy zvonu trvá 3 hodiny a on svým nářadím (ostrým majzlem a 20kg. kladivem) byl hotov za 15 minut. Dobré dílo se podařilo s pomocí Boží a pomocí brigádníků. Díky Vám přátelé! V 20:30 hodin jsme byli doma.
Ve středu 24.června 1970 byla kolaudace zvonů svaté Ludmile a svatého Václava za přítomnosti arcib. kolaudátora pana J. Dobrodínského z Pelhřimova. Kolaudace dopadla výborně.
Ve čtvrtek 8.července 1970 dovezli jsme domů z Martinic naše 2 nové zvony ( Václav o váze 1190kg. ladění e1 a Ludmila o váze 650kg. ladění g1) trambusem z JZD Ostr. Nové Vsi, řídil Franta Šanák, řidič JZD. Vezli jsme zvon i pro Stříbrnice (70kg.). Domů jsme přijeli o 10 hod. v noci a zvony jsme autojeřábem z PREFY z Ostr. Nové Vsi umístnili v kostelní zahradě. Radost veliká. Máme zvony!
V sobotu 1.srpna 1970 začala devítitýdenní výuka 810 přihlášených biřmovanců. Vyučoval místní duchovní správce P. Holub.
Od čtvrtka 17.září do soboty 19.září 1970 se konala příprava k sv. biřmování, kázal a celebroval P. Aleš Zlámal, provinciál OFM z Cetechovic, zpovídalo mnoho kněží z okolí.
V neděli 20.září 1970 se udílelo sv. biřmování ve 3 kolech se mší svatou 7:30 hod. kanovník Otakar Trtílek kanovník z Olomouce, homilii místní duch. správce, 10.hod. celebroval s homilii P. František Adamec ze Starého Města a 15 hod. celebroval s homilii P. Jan Pekárek, koop. z Uh. Hradiště. O 17 hod. společné zakončení a příchod na faru. Přítomen od rána pan místoděkan P. Josef Macík ze Stříbrnic, který ochotně vypomáhal. Všechno se ke spokojenosti vykonalo, dokumenty ze sv. biřmování jsou uloženy v archivu.
Neděle 27.září 1970 Svatováclavské hody, oslava 200leté samostatné farnosti a slavné svěcení zvonů. Koncelebrovaná mše svatá duchovním správcem a rodáků P. Václav Straka ( kázal) adm. z Tatenic a P. František Smištík OFM z Albrechtic (jemu byl zařízen státní souhlas), ostatní rodáci kněží se omluvili. Zvony se vezli v průvodu na vozy koňmi od JZD. Vezl je pan Jan Jurásek z dědiny 47, při něm jeli na koních Josef Konečný (kostelník), Franta Hanáček a Franta Botek (hasič), krojovaní a místní dechovka. Zvony světil a slavnostní kázání měl vdp. Dr. Alois Vašica, kanovník z Valašského Meziříčí. Slavnost velkolepá, dokumentární snímky uloženy v archívu.
Konstrukci na zvony, srdce, závěsy a elektrizaci vyrobil pan František Švéda, strojní zámečník v Kostelci na Hané, okr. Prostějov. Všechno stálo 87 622,-Kčs.
Na vánoce 1971 v kostele v Božím hrobě byli zhotoveny nové jesličky, pohyblivé z hodinovým programem z magnetofonového pásku řízeno se staré sakristie.
Ve středu 29.března 1972 byly zapůjčeny MNV Ostr. Nová Ves 4 klíčky ( 1klíč od brány do zahrady, 1 dozický klíč od dveří na kůr, 1 dozický klíč od dveří na věž, 1 klíč od visacího zámku skříně automatického zvonění) za účelem zajištění úkolů vládního nařízení o jednotném systému branné výchovy obyvatelstva ČSSR. Klíče jsou uloženy u předsedy MNV.
V neděli 4.března 1973 z naší farnosti se zúčastnili biskupského svěcení otce Josefa Vrany kapitulního vikáře v Olomouci. Původně měli jet autobusem, ale v pátek před svěcením nám přišel zákaz. Jelo se 4 osobními vozy ve kterých jeli i mladí krojovaní.
Ve středu 20.března 1974 přijel na návštěvu Otec biskup Josef Vrana s kancléřem kanovníkem Otakarem Trtílkém a Dr. Aloisem Vykopalem, soudním znalcem ohledně vybudování nové fary v kostelní zahradě. Jednání probíhalo v přátelském duchu za účasti MNV, JZD se dostavit nemohlo.
V měsíci březen 1975 byla do farní budovy zaveden městský vodovod. Během října 1975 bylo ve farní budově zařízeno ústřední topení.
Na Velikonoční neděli 18.dubna 1976 kázal v našem kostele náš jáhen Josef Botek se souhlasem OCT v Uh. Hradišti. Uvedl se pěkně příjemným přednesem a logic. kázáním. Na ponejprv všechno zvládl dobře.
V sobotu 26.června 1976 o 9 hodinách bylo v Olomouci svěcení 7 jáhnů na kněze. Z naší farnosti jely 2 autobusy a duchovní správce P. Otakar Holub jel vlastním autem (řídila hospodyně Ludmila Holčíková). 10:45 hodin byl konec. Účastníci svěcení byli spokojeni. Udělali si pouť na svatý Kopeček u Olomouce. Novosvěcenci byli pozváni otcem biskupem na oběd a s nimi i přítomni duchovní správcové jejich farností. Končilo se o 15 hodinách. Domů jel s námi náš novosvěcenec, stavili jsme se na Velehradě u hrobu tatíčka Stojana, jemu poděkovat. Novosvěcenec položil na jeho hrob kytici květů, kterou dostal při svěcení a kytici položil po příjezdu do Ostrožské Nové Vsi na hrob svého otce, který v mladém věku 32 let zemřel.
V sobotu 10.srpna 1976 byli primicie P. Josefa Botka. V 9:30 hodin přijel novokněz autem ke kostelu a prošel špalírem družiček k oltáři. Tam ho přivítal duchovní správce farnosti Otakar Holub. Primičním kazatelem byl zdejší rodák P. Antonín Červenák, duchovní správce a víceděkan v Křenově u Svitav. Odpoledne v 15 hodin bylo svátostné požehnání a udílení novokněžského požehnání přítomným věřícím.
V neděli 2.září 1979 v 10 hodin otec biskup Josef Vrana uděloval svátost biřmování 151 biřmovancům (13 biřmovanců bylo z Ostr. Lhoty).
V březnu 1980 MNV zboural vchod do spořitelny (přístavek) a místnost po 20 letech vrátil farnímu úřadu. Rovněž byla zbořena zítka (nestojící na farní půdě) a farní úřad při té příležitosti zbořil napříč zahrady starou tzv. prádelnu a ve spolupráci z MNV ze chléva vystavěl novou prádelnu. V sobotu 26.července 1980 jsme začali opravovat malbu v kostele až po římsu v chrámové lodi. Opravu ochotně provádí mistr Josef Botek z Ostr. Nové Vsi který celý kostel maloval před 11 lety podle návrhu akad. malíře a grafika Františka Penáže z Hřivnova Újezdec u Luhačovic.
V sobotu 25.října 1980 v 10 hodin otec biskup Josef Vrana při pastorační návštěvě v Ostr. Nové Vsi posvětil nový oltář. Koncelebrovál rodák P. Josef Botek, duchovní správce z Mistříka a P. Stanislav Mareček, duchovní správce z Uh. Hradiště který v homilii vysvětlil význam oltáře a celého svěcení. Otec biskup poděkoval místnímu duchovnímu správci P. Otakaru Holubovy, dětem i mládeži kteří se zúčastnili v krojích. Otec biskup byl nad míru spokojen.
V sobotu 15.srpna 1981 byly zelektrizovány věžní hodiny a dány do provozu. Elektrizaci provedl Kovopodnik Bratislava, provozovna Kunovice pan Vladimír Dvořák.
V neděli 28.března 1982 zemřel na Moravci v charitním domě novoveský rodák Pavel Slezák, řeholní bratr Tovaryštva Ježíšova. Narodil se 16.června 1905 v Ostr. Nové Vsi. Pohřeb měl v Ostr. Nové Vsi v sobotu 3.dubna 1982 v 10:30 hodin. Pohřbu se zúčastnilo asi 20 kněží. Na hřbitově promluvil otec Pavlík, provinciál S.J a do hrobu odevzdal děkovný list (dekret) svatého otce Jana Pavla II. k 50sátému (zlatému) jubileu řeholních slibů zemřelého.
V srpnu 1982 jsme pořídili novou střechu nad hospodářskými budovami. V zimě se střecha pod tíhou sněhu prolomila. Bylo nutné sundat krytinu, odstranit prohnilé trámy, nahradit novými. Tesařskou práci provedl Josef Konečný (kostelník) se synem Josefem, střechu oplechoval Franta Galuška klempíř, střechu přikryl Petr Šišpera pokrývač. Při opravě bylo mnoho brigádníků.
V pondělí 20.září 1982 jsme začali s přípravou na plynofikaci fary. Začali jsme protloukat zdi pro vedení plynu. Zdi mají šířku 80 cm. 27.září 1982 přijeli instalatéři od služeb města Uh. Hradiště, Pavel Vrba (novovešťan) a Josef Šesták, aby provedli instalaci pro plyn. V pátek 19.listopadu 1982 přijeli plynaři, pustili plyn a začali jsme topit a vařit.
Ve dnech 20.června 1983 – 7.července 1983 byla na hřbitově vybudována kněžská hrobka. Práci provedly Služby při MNV v Ostr. Nové Vsi nákladem 6783,- Kčs.
V neděli 30.října 1983 jsme oslavili odpoledne ve 14 hodin Památku všech zemřelých v kostele zvláštní pobožností a po ní na hřbitově byly slavnostně uloženy ostatky 10 kněží do nově vybudované kněžské hrobky.
Ve čtvrtek 1.března 1984 přijel na faru otec biskup Josef Vrana, administrátor arcibiskupství Olomouckého v doprovodu generálního vikáře, rektora Litoměřické fakulty a poslance severomoravského kraje Dr. Františka Vymětala, aby blahopřáli P. Otakaru Holubovi k jeho 70 narozeninám. Otec biskup rovněž odevzdal jmenovanému dekret, kterým byl jmenován čestným kanovníkem Kroměřížské kapituly. Přítomni byli OCT pan Alois Dovrtěl z Uherského Hradiště, P. Stanislav Mareček z Uherského Hradiště, pan předseda MNV Antonín Hráček, tajemník MNV Jaroslav Řezáč a Josef Holčík vedoucí služeb při MNV v Ostrožské Nové Vsi.
V sobotu 3.března 1984 v 10 hodin oslavil své 70 narozeniny P. Otakar Holub děkovnou mší svatou za účasti svých bratří a sester a Božího lidu z farnosti. Koncelebroval P. Alois Jemelka, duchovní správce z Ostrožské Lhoty a P. František Adamec, duchoví správce z Babic. Před kostelem a potom před farou vyhrávala dechová hudba pod vedením Zdenka Zalubila. Pohoštění bylo na faře a u Racka pro hudebníky a krojované.
V neděli 8.července 1984 oslavil u nás v kostele své zlaté kněžské jubileum zdejší rodák žijící v Kněžském domově na Moravci pan kanovník Ludvík Červenák z Ostrožské Nové Vsi.
Ve dnech 13.srpna 1984 až 18.srpna 1984 byla provedena oprava dláždění kolem kostela.
V neděli 23.prosince 1984 vypomáhá P.Otakar Holub při zpovídání v Uh. Ostrohu od 15 hodin do 20:30 hodin. Tam se zřejmě psychicky přetáhl a začal churavět.Na štědrý den polehával, ale půlnoční mši svatou sloužil i přes svátky. Od 30.prosince 1984 do 6.ledna 1985 duchovní správce onemocněl. Zastupovali ho 4 kněží, byly 3 pohřby a v sobotu 5.ledna 1985 2 svatby.Vypomáhali P. Pavel Ambroz z Bílovic, kaplan, P. Jaroslav Huslík adm. z Bílovic a P. Jan Žaluda adm. Uh. Ostrohu. V úterý 1.ledna 1985 hrubou mši svatou sloužil P. Josef Pastusan, děkan z Hluku. Duchovní správce P. Otakar Holub, chce do důchodu, otec biskup nesouhlasí. Byl zde na návštěvě v neděli 20.ledna 1985 ( z Velehradu) s Dr. Františkem Vymetalém, generálním vikářem.
Ve velikonočním týdnu ve středu 10.dubna 1985 byla pouť duchovenstva na Velehradě v rámci 1100 výročí prvního Moravského arcibiskupa Metoděje. Podle tisku a televize se jí zúčastnilo přes 1000 kněží z celého ČSSR v čele s kardinálem Františkem Tomáškem, arcibiskupem z Prahy. Zdejší duchovní správce se jí nezúčastnil pro tělesnou slabost.
V neděli 1.září 1985 odešel na důchod dosavadní duchovní správce čestní kanovník P. Otakar Holub odstěhoval se z fary a bydlí v Ostrožské Nové Vsi v dědině 54. Novým duchovním správcem Ostrožské Nové Vsi je P. Antonín Kupka.
P. Otakar Holub nadále slouží mše svaté v místním kostele s novým duchovním správcem P. Antonínem Kupkou. K nástupci se P. Otakar Holub chová velmi taktně a bratrsky, srdečně.
V neděli 6.října 1985 náhle ve 3 hodiny ráno zemřel čestný kanovník P. Otakar Holub v domě čp. 54 (u Holčíků) zaopatřen svátostmi. Hnedka ráno byl vyvěšen černý prapor na kostele.
Pohřeb byl 10.října 1985 v 15.hodin kolem 11:30 hodin přivezli rakev z P. Otakarem Holubem a rozezněli se všechny zvony. Věřící se mohli přijít poklonit k jeho rakvi. Hlavním celebrantem na pohřbu byl otec biskup Josef Vrana a bylo přítomno kolem 70 kněží a velkého množství věřících.
Působil zde 39 let a vykonal pro farnost hodně. Vykonával duchovní službu velmi svědomitě a pečlivě. Dbál vždy na pořádek a řád vnější i vnitřní. Kéž mu Pán odmění jeho námahu, obětavost modlitby a utrpení.
V závěti se obrací na farníky následujícími slovy:
Svou duši odevzdám Pánu Bohu, své tělo zemi, budiž pochováno ve farnosti kde působím.
Své farníky prosím za odpuštění jestli jsem jim dal někdy špatný příklad.
Dále prosím o modlitbu pro mou duši. Vzpomínejte na mne rádi a v dobrém,
vždyť vás měl všechny rád, i když jsem byl na Vás někdy přísný.
Žijte v lásce jak jsem Vás to učil!
Ať žije Kristus a Maria.